| Home Resmoto | Home Opel | News | Opisy, historia, dane techniczne | Porady | Galerie | Tuning | Download | Linki | Kontakt |
Opel auta
- Agila
- Antara
- Ascona
- Astra
- Calibra
- Combo
- Corsa
- Frontera
- GT
- Kadett
- Meriva
- Movano
- Omega
- Record
- Signum
- Sintra
- Speedster
- Tigra
- Vectra
- Vivaro
- Zafira

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Opel Vectra II test i prezentacja.

Opis nowego modelu Opla, krótka charakterystyka.

13.01.2013 |  Opel Vectra B - po latach.
Opel Vectra B Prezentując drugą generację Vectry, Opel nie silił się na wielką rewolucję. Zdecydowano się na spokojną ewolucję. Poprawiono te elementy, na których upływ czasu wywarł już swoje piętno - czyli przede wszystkim stylizację nadwozia i jego odporność na zderzenia. Nowy był także wielowahaczowy układ zawieszenia tylnego.
Najpoważniejszym potwierdzeniem teorii ewolucji wydaje się wygląd nadwozia. Od razu widać, że mamy do czynienia z Vectrą. Samochód nabrał nieco elegancji, ale o rzucaniu się w oczy nie ma mowy. Najbardziej charakterystyczne są lusterka zewnętrzne, płynnie przechodzące w przetłoczenia na masce. Inna sprawa, że akurat na tym ucierpiała funkcjonalność - taki kształt w dużym stopniu ograniczył ich powierzchnię.

      Opel Vectra B Początkowo oferowano dwie wersje nadwoziowe - sedana i liftbacka, po roku dołączyło do nich kombi. Najmniejszą popularnością, raczej niesłusznie, cieszył się funkcjonalny liftback - duże drzwi bagażnika znacznie ułatwiają załadunek, zwłaszcza w porównaniu z sedanem. Bardzo popularna jest za to wersja kombi.
Vectra B jest jednym z mniejszych samochodów w klasie, trzeba pogodzić się z tym, że jej przedział pasażerski nie jest nadzwyczaj obszerny. Przede wszystkim brakuje miejsca na nogi z tyłu. Mocniejszą stroną jest wykończenie wnętrza. Tapicerka i plastiki, choć nieco smutne (wszędzie czerń i szarość), są wysokiej jakości, zatem nawet w najstarszych egzemplarzach nie widać śladów użytkowania. Podobać się też może kształt tablicy przyrządów, wyraźnie nawiązujący do zaprezentowanej nieco wcześniej Omegi B. Niektórzy narzekają jednak, że w czasie jazdy po nierównościach w kabinie słychać denerwujące trzaski. Ale to już chyba wina naszych dróg.

      Opel Vectra B Gama jednostek napędowych jest dość szeroka. Znajdziemy zarówno leniwe diesle, jak i mocne silniki sześciocylindrowe. Większość samochodów na rynku wtórnym stanowią auta ze "środka" oferty -szesnastozaworowe jednostki benzynowe i, w mniejszym stopniu, turbodiesle z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
Większych problemów podczas eksploatacji Vectry nie należy się obawiać. Podstawowe zalecenie - koniecznie przestrzegać terminu wymiany paska rozrządu. Poza dieslami z bezpośrednim wtryskiem i benzynowym silnikiem 2.2 (tam mamy łańcuch rozrządu) przebieg od wymiany do wymiany nie może przekraczać 60 000 km. Trzeba też pilnować poziomu oleju. Większość jednostek wykazuje zauważalne zużycie - raz na 1000 km trzeba sprawdzić, czy nie potrzeba go uzupełnić.
Innymi elementami wykazującymi przyspieszone zużycie są wszelkie elastyczne łączniki układu zawieszenia. Tutaj też trwałość oscyluje wokół 60 000 km - później trzeba zwykle wymieniać mocowania stabilizatorów i ich łączniki, tuleje metalowo-gumowe wahaczy i końcówki drążków kierowniczych. Cóż, znowu kłaniają się polskie drogi.

      Opel Vectra B Czas pokazał, że decyzja o łagodnym przeobrażeniu Vectry była słuszna. Nowy model, podobnie jak poprzednik stal się jednym z liderów swego segmentu. Także wśród samochodów używanych. Chyba nie ma komisu w kraju, w którym nie można znaleźć chociaż jednego takiego auta.
Stan poszczególnych egzemplarzy jest bardzo różny. Najpewniejsze są samochody z krajowych salonów. Całkiem sporo aut napłynęło do nas oczywiście w ciągu ostatniego roku i wśród nich także można znaleźć samochody niebudzące zastrzeżeń. Ostrożność jest jednak wskazana w przypadku aut, które zostały sprowadzone przed paroma laty - większość z nich były to "rozbitki". Nie trzeba się jednak specjalnie martwić o koszty napraw. To także typowe dla Vectry. Ceny części zamiennych są zwykle niższe niż w przypadku rywali, a duża popularność modelu sprawia, że nie brakuje też warsztatów podejmujących się napraw i rutynowej obsługi.

Tekst na podstawie: Bartosza Zienkiewicza (Motor 36/2005)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Opel Vectra B.

Opel Vectra B Opel Vectra B Opel Vectra B Opel Vectra B

Opel Vectra B Opel Vectra B

Kobiece spojrzenie...
Opel Vectra
Opel Vectra 19 CDTI prezentacja.

Opel Vectra C
Opel Vectra 1.8 16V.

Opel Vectra A
Opel Vectra A - po latach.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.