| Home Resmoto | Home Opel | News | Opisy, historia, dane techniczne | Porady | Galerie | Tuning | Download | Linki | Kontakt |
Opel auta
- Agila
- Antara
- Ascona
- Astra
- Calibra
- Combo
- Corsa
- Frontera
- GT
- Kadett
- Meriva
- Movano
- Omega
- Record
- Signum
- Sintra
- Speedster
- Tigra
- Vectra
- Vivaro
- Zafira


Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Opel Kadett prezentacja modelu.

Opisy, użytkowanie i eksploatacja. Wady i zalety.

25.11.2007 |  Przestronny i tani Opel Kadett.
Opel Kadett Kadett był dla Opla bardzo ważnym autem. Po raz pierwszy nazwa ta pojawiła się w roku 1936, a seryjna produkcja ruszyła rok później. Był to wówczas jeden z mniejszych modeli firmy. Samochód wytwarzany był do 1941 r.

     Pierwsze powojenne Kadetty były gotowe do produkcji dopiero w roku 1962. Kolejne odsłony tego modelu pojawiały się w latach 1965 i 1973 i wszystkie łączyła przynajmniej jedna cecha - miały klasyczne rozmieszczenie układu napędowego, z silnikiem z przodu i napędem na tylne koła. Rewolucja nastąpiła dopiero w roku 1979. Wtedy to zaprezentowano czwartą generację modelu, ale tym razem już z przednim napędem. Była to oczywista reakcja na sukces głównego rywala - przednionapędowego Volkswagena Golfa. Zarazem był to pierwszy Opel z takim układem napędowym.

      Opel Kadett Dziś na naszych drogach najczęściej spotykana jest piąta, a zarazem ostatnia generacja Kadetta, określana też literą E. W porównaniu z modelem D rewolucji tym razem nie było, zmienił się przede wszystkim wygląd nadwozia. Z powodu opływowych kształtów do tej generacji auta przylgnęła też nazwa "łezka".
      Sylwetka, choć opływowa, przestała być modna już piętnaście lat temu. Inna sprawa, że wygląd nigdy nie decydował o wyborze tego samochodu. O wiele bardziej cenione były walory praktyczne. Kadett dostępny był w wielu wersjach nadwoziowych. Najpopularniejszy jest pięciodrzwiowy hatchback, oferowane były też odmiany trzydrzwiowe, poza tym jest sedan, dwa kombi (pięciodrzwiowe i o wiele rzadziej spotykane trzydrzwiowe), kabriolet opracowany przez Bertone, a także warianty dostawcze. Łatwo, zatem znaleźć samochód odpowiedni do potrzeb. Tym bardziej że wszystkie wersje nadwoziowe są szeroko reprezentowane na rynku wtórnym.
      Niestety, poważnym mankamentem Kadetta jest słaba odporność na korozję. Znalezienie samochodu wolnego od niej jest praktycznie niemożliwe. Przede wszystkim atakowane są tylne błotniki, poza tym krawędzie pokryw.

      Opel Kadett Poniżej przeciętnej jest jakość wykonania wnętrza. Trzeba pogodzić się z topornym kształtem tablicy przyrządów, marnymi plastikami, fotelami, które utraciły już swój profil, czy dźwiękami w czasie jazdy przypominającymi grzechotkę. Taki już urok leciwego auta.
      Wielu użytkowników chwali sobie dobre zachowanie auta na drodze i stosunkowo wysoką trwałość zawieszenia. Jest to szczególnie ważne na takich drogach jak nasze. Nieco do życzenia pozostawia komfort jazdy. Lepiej poszukać też egzemplarza ze wspomaganiem kierownicy. Tylko wtedy manewrowanie autem nie przysparza kłopotów.

      Opel Kadett Ale i tak największą zaletą tego modelu nie jest ani przestronne wnętrze, czy duży wybór dostępnych wersji. Kadett jest prawie bezkonkurencyjny w kategorii kosztów. Samochody są stosunkowo tanie w zakupie. Podejmując decyzję, lepiej przy tym kierować się kondycją poszczególnych egzemplarzy niż ich rocznikiem. Bardzo duża trwałość ogranicza koszty związane z naprawami, większość problemów wynika zwykle z zużycia poszczególnych elementów. Powszechne są zatem rozmaite nieszczelności i luzy, ale poważne defekty ciągle nie zdarzają się często. Plusem tego modelu Opla jest także bardzo łatwa dostępność części zamiennych oraz ich stosunkowo niewysokie ceny. Poza tym każdy mechanik podejmie się naprawy tego niezbyt skomplikowanego auta.

Tekst na podstawie: Bartosz Zienkiewicz (Motor 28/2005)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Opel Kadett

Opel Kadett Opel Kadett Opel Kadett Opel Kadett

Opel Kadett

Kobiece spojrzenie...
Opel Kadett E
Opel Kadett E 1.3 używany.

Opel Kadett D
Opel Kadett D - coraz rzadziej spotykany.


Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.