| Home Resmoto | Home Opel | News | Opisy, historia, dane techniczne | Porady | Galerie | Tuning | Download | Linki | Kontakt |
Opel auta
- Agila
- Antara
- Ascona
- Astra
- Calibra
- Combo
- Corsa
- Frontera
- GT
- Kadett
- Meriva
- Movano
- Omega
- Record
- Signum
- Sintra
- Speedster
- Tigra
- Vectra
- Vivaro
- Zafira


Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Opel Astra G prezentacja i test

Wady i zalety samochodu używanego.

24.10.2008 |  Opel Astra II 1.6 16V test. ÿ 김ϓ>
Opel Astra G Odwieczna rywalizacja z Volkswagenem stawia Opla w dość kłopotliwej sytuacji. Zainwestowano sporą kwotę w budowę nowej fabryki w Gliwicach, mającej produkować jeszcze przez około dwa lata starą wersję Astry. Cena tego samochodu musi być jednak utrzymana na takim poziomie, by zapewnić zyskowność gliwickiej inwestycji, a jednocześnie nie tworzyć konkurencji dla nowego modelu, nie dość że tego samego producenta, to jeszcze w tej samej klasie. Do tego dochodzi owa rywalizacja z Volkswagenem, który nie tylko szybciej wprowadził na rynek swój nowy produkt - Golfa IV, ale i oferuje go za niższą cenę.

      Opel Astra G Nowy Opel Astra jest bez wątpienia samochodem nowoczesnym, bezpiecznym i komfortowym. Jest jednak również dość drogi - za testową wersję ze 100-konnym silnikiem trzeba zapłacić 54 900 zł, czyli prawie 4,5 tys. więcej niż za Golfa IV z porównywalnym silnikiem, i niespełna 7 tysięcy więcej niż za Astrę Classic z jednostką napędową o takiej samej mocy. Ponadto, w testowym modelu znajdowały się klimatyzacja, dostępna za dopłatą (5 800 zł), oraz boczne poduszki powietrzne, które były w pierwszych modelach oferowanych na polskim rynku, a obecnie nie ma ich nawet w wyposażeniu dodatkowym. A zatem, testowy Opel Astra kosztuje, nie licząc bocznych poduszek, ponad 60 tysięcy zł.
Za tę kwotę otrzymujemy samochód, który stylistyką wyraźnie nawiązuje do Vectry. I może właśnie dlatego, że nowe auto Opla jest od Vectry mniejsze, sprawia wrażenie samochodu znacznie zgrabniejszego. W nadwoziu Astry można też dostrzec rozwiązanie stylistyczne zastosowane znacznie wcześniej, na przykład w Fiacie Bravo; dzięki zwężeniu górnej części karoserii, poczynając od podstawy bocznych okien, najnowszy produkt Opla ma prezencję auta nie tylko solidnego czy stabilnego, ale i dynamicznego.

      Opel Astra G Stylistyka wnętrza samochodu pozbawiona jest już tej odrobiny fantazji, z jaką projektowano karoserię. Wszystko, co składa się na wykończenie wnętrza samochodu jest jednak przede wszystkim solidne i podporządkowane ergonomii. Wyłamują się z tego jedynie tak drobne detale, jak na przykład przyciski otwierające szyby w przednich drzwiach, usytuowane zbyt | wysoko i za blisko kierowcy. Pierwsze wrażenie, jakie pozostawia wnętrze samochodu to ograniczona ilość miejsca - szczególnie na tylnych siedzeniach. Okazuje się jednak, że nawet przy odsunięciu przednich foteli przez rosłego kierowcę czy pasażera, z tyłu można całkiem wygodnie podróżować.
Pod wznoszącą się wysoko pokrywą bagażnika mieści się komora o niezbyt dużej pojemności (370 l). W oparciu tylnych foteli znajduje się za to praktyczny otwór, ułatwiający na przykład przewożenie nart. Po złożeniu asymetrycznie dzielonych siedzeń, pojemność bagażnika zwiększa się do 1180 litrów.
Niedogodnością takiego ukształtowania tylnej części pięciodrzwiowej karoserii typu hatchback, w której tylną szybę pochylono pod dużym kątem, jest znaczne ograniczenie pola widzenia - utrudnia to m.in. cofanie samochodu.

      Opel Astra G Pod maską Astry 1.6 16V znajduje się 100-konny silnik, blisko spokrewniony z jednostką o identycznej mocy, stosowaną w Astrze Classic. Silnik nowej Astry ma jednak zmienioną nieco charakterystykę - maksymalna moc jest uzyskiwana już przy 6000 obr/min (w Classiku przy 6200), a taki sam maksymalny moment obrotowy, 150 Nm, uzyskuje się przy wyższych obrotach - 3600 na minutę (3200 w Astrze Classic). Zmiana charakterystyki silnika objawia się tym, że w nowej Astrze już przy 2000 obr/min czuje się wyraźny przybór mocy.
Silnik Opla Astry II charakteryzuje się dobrą dynamiką - od 0 do 100 km/h auto przyspiesza w 10,6 s - oraz wysoką kulturą pracy. Jednostka ta jest też nieco cichsza niż w starszym modelu, choć ma dość charakterystyczne brzmienie.
Za zmianą charakterystyki silnika nie poszła jednak zmiana przełożeń skrzyni biegów. Stąd też, nowa Astra jest nieco mniej elastyczna od starszego modelu zużywa nieco więcej paliwa.
Sterowanie skrzynią biegów nie sprawia najmniejszych nawet problemów - sam drążek, podobnie jak i drogi jego prowadzenia, są krótkie, a biegi wchodzą precyzyjnie.
Wszystkie Astry ze 100-konnymi silnikami są wyposażane seryjnie w ABS. Układ hamulcowy samochodu można uznać jednak jedynie za zadowalający - granica 40 metrów znajduje się wciąż poza zasięgiem Astry; z prędkości 100 km/h przy zimnych hamulcach auto zatrzymuje się po 43,1 m, a przy rozgrzanych po 42,1 m.

      Opel Astra G To, z czego naprawdę dumni są inżynierowie Opla to układ zawieszenia. Trzeba przyznać, że mają ku temu powody. Nowa Astra zachowuje się niezwykle neutralnie na szybko przejeżdżanych zakrętach. Zmiany obciążenia w najmniejszym stopniu nie wpływają na stabilne zachowanie auta. Zawieszenie jest przy tym dostrojone tak, by zapewnić podróżnym komfort. Objawia się to nie tylko wytłumianiem poprzecznych nierówności na drogach, ale i niezwykle cichą pracą układu zawieszenia.
Najnowszy produkt Opla to nie tylko wysoka jakość wykonania, ale także jeszcze wyżej ustawiona poprzeczka w dziedzinie wyposażenia seryjnego. W modelach 1.6 16V montuje się seryjnie nie tylko takie elementy jak wspomaganie układu kierowniczego, regulacja wysokości kierownicy i fotela kierowcy czy elektrycznie opuszczane przednie szyby. W samochodzie znajdziemy między innymi radioodtwarzacz z układem sterowania w kierownicy.
Z elementów oferowanych za dopłatą dostępne są jedynie klimatyzacja oraz lakiery w dziewięciu kolorach - podstawowe to biały, granatowy i zielony.
Przy wielu zaletach, nowa Astra ujawnia jednak kilka słabych punktów. Nie są one na tyle ważne z punktu widzenia eksploatacji, by dyskwalifikować samochód w kategorii nowoczesnych pojazdów, wystarczają jednak, by mieć istotne wątpliwości co do jego ceny.

Tekst na podstawie: Jarosława Maznasa (AMS 11/1998)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Opel Astra G.

Opel Astra G Opel Astra G Opel Astra G Opel Astra G

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.