18.01.2009 | Opel Astra Classic Kombi 1.6 16V Comfort.
|
Kiedy zbudowaliśmy już dom z serii dostępnych dla wszystkich, założyliśmy rodzinę i prowadzimy mały biznes,
zastanawiamy się, jaki by tu samochód kupić. Niedrogi, sprawny, pakowny i taki zeby nie drażnił sąsiadów. No
cóż, czy w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem nie byłaby sprawdzona Astra Classic? Ten model niewątpliwie
warto wziąć pod uwagę. Poza tym zbliżają się wakacje i niejednej rodzinie przydałby się samochód, który zmieści
bagaże, psa i kilkoro dzieci.
Trzeba otwarcie przyznać, że pod wieloma względami samochód nie grzeszy nowoczesnością. Został on przecież zaprezentowany w 1991 roku jako następca popularnego Kadetta. Przechodził wprawdzie wiele kuracji odmładzających, ale sylwetka wciąż pozostaje prawie taka sama. Ma jednak w sobie pewne ponadczasowe cechy i wydaje się, że zupełnie się nie zestarzała, a dla wielu nadal jest bardzo atrakcyjna. Dachowe relingi dodają jej sportowego charakteru, a jeśli jeszcze zafundujemy aluminiowe obręcze kół, to otrzymamy zupełnie ładne auto. Może ono śmiało konkurować na rynku z wieloma nowszymi produktami przemysłu samochodowego.
Astra Classic Kombi z szesnastozaworowym silnikiem o poj. 1.6 l i mocy 100 KM od niedawna schodzi z taśm produkcyjnych fabryki Opia w Gliwicach. Rozszerzyła zatem gamę wersji silnikowych i nadwoziowych aut produkowanych na ¦ląsku.
Niewiele można zarzucić jakości wykończenia wnętrza Astry. Nic w niej nie skrzypi i nie trzeszczy. Jedynie plastikowe elementy kojarzą się raczej z mijającą epoką, ale kokpit jest przejrzysty, wskaźniki czytelne, przełączniki łatwo dostępne. Wszystko według starej dobrej szkoły praktyczności i ergonomii.
Także siedzenia mogłyby być obite materiałem lepszej jakości. Są jednak wystarczająco wygodne. Fotel kierowcy ma regulację wysokości położenia. Niewątpliwym atutem Astry w tej wersji nadwozia -jest bagażnik. Jego pojemność 500 l to w tej klasie bardzo dobry wynik. Również wymiary nie budzą zastrzeżeń. Nie ma kłopotów żeby włożyć wózek dziecięcy. Bez składania siedzeń długość bagażnika wynosi 110 cm, a szerokość 113 cm.
Po złożeniu tylnych foteli przestrzeń bagażowa powiększa się do 1630 l. Możliwości ładunkowe nie są ograniczone charakterystycznymi dla innych samochodów wystającymi nadkolami. Płaska podłoga nie jest zakończona progiem. Trzeba zatem uważać, by po otwarciu klapy z bagażnika nie wysypały się drobne rzeczy. W wyposażeniu standardowym roleta, którą można zaciągnąć po załadowaniu bagażnika. Dostępna jest także siatka oddzielająca przestrzeń bagażową od pasażerskiej.
Mocną stroną Astry jest silnik. Nowoczesna szesnastozaworowa jednostka napędowa Ecotec o poj. 1,6 I po raz pierwszy zastosowana była w tym modelu w 1995 roku. Teraz jest to najmocniejszy silnik montowany w Astrze Classic. Wydaje się, że pasuje do niej jak żaden inny stosowany w Astrze Classic. Zapewnia dobre przyspieszenie, elastyczność i dynamikę. Umożliwia osiągnięcie 100 km/godz. w 12,1 sek. Dobrze spisuje się na wyższych biegach podczas wyprzedzania. Jak wynika z testów, auto rozpędza się od 60 do 100 km/godz. na piątym biegu w 18,8 sekundy. Taka elastyczność pozwala na swobodne wyprzedzanie.
Silnik pracuje cicho i mimo sporej pojemności zaliczyć go można do mistrzowskiej klasy w dziedzinie oszczędności zużycia paliwa. Auto uzyskuje średnie spalanie wynoszące 8,5 litra na 100 km.
Trzeba przyznać, że znacznie poprawiła się praca skrzyni biegów Astry Ciassic Kombi. W testowanym egzemplarzu biegi wchodziły lekko i precyzyjnie. Nie było nawet kłopotów z wrzucaniem wstecznego, co nie należało do mocnej strony przekładni Astry.
Podczas jazdy Astra Kombi zachowuje się raczej poprawnie. Ma dość miękką charakterystykę zawieszenia, wskutek czego na zakrętach przy szybszej jeździe skłonna jest do przechyłów. Kierowca ma jednak pełną kontrolę nad zachowaniem auta. Pomocne jest w tej wersji seryjne wspomaganie układu kierowniczego. Nie wyręcza ono zbytnio w manewrowaniu autem, pozwala utrzymać właściwy tor jazdy. ¦rednica zawracania jak na auto typu kombi zupełnie dobra, gdyż wynosi 10,5 metra.
Dobrze spisują się hamulce Astry Kombi. Zdecydowane naciśnięcie pedału przy prędkości 100 km/godz. zatrzymuje samochód już po 40,8 m. Nad bezpieczeństwem jazdy czuwają dodatkowo ABS, dwa airbagi i pirotechniczne napinacze pasów. W tej wersji jest to wyposażenie seryjne. Za taką Astrę trzeba zapłacić 48 600 złotych.
Samochody typu kombi oceniamy przede wszystkim według wielkości wnętrza i pojemności bagażnika. Astra Ciassic przestrzeni ma pod dostatkiem, i to zarówno dla pasażerów jak i bagażu. Poza tym nowoczesny silnik zapewnia dobre osiągi i jest oszczędny w zużyciu paliwa. Pod wieloma względami jej konkurenci pozostają z tyłu. Nie bez znaczenia jest szeroko rozbudowana sieć serwisowa Opla oraz fakt, że Astra produkowana jest w polskiej fabryce w Gliwicach.
Tekst na podstawie: (AŚ 20/1999)
|